Implantologia

Większość z nas, do tej pory, rozwiązywała problem zastępowania zębów klasycznymi mostami i protezami. Oba te sposoby pomogą, ale nie są najlepszym rozwiązaniem.

Most, jak już sama nazwa mówi, wypełnia lukę między zębami. Tak samo jak most komunikacyjny, również most stomatologiczny wymaga dwóch stabilnych filarów. Konstrukcja filarów wymaga dwóch zdrowych, funkcjonalnych, pełnowartościowych zębów. Zęby te muszą zostać nieodwracalnie pozbawione szkliwa i już nigdy nie będą spełniać swej pierwotnej funkcji.

Proteza całkowita również przynosi niemałe problemy. Z upływem czasu stabilizacja protezy jest coraz trudniejsza. Niektórym pacjentom stwarza problem ubytek tkanki kostnej szczęki lub żuchwy pod protezą. Inni mają problem z przerostami śluzówki jamy ustnej pod używaną protezą. Osoba nosząca protezę nie potrafi prawidłowo rozdrobnić pokarmu, co w następstwie może spowodować poważne zaburzenia układu pokarmowego. Proteza przeszkadza również ze względów estetycznych.

Jak funkcjonują implanty?

Implant jest sztucznym zastąpieniem korzenia zęba, który posadowiony jest w kości szczęki lub żuchwy i w połączeniu z filarem tworzy podstawę do zamocowania nowego zęba. Ząb sztuczny jest więc zamocowany podobnie jak ząb naturalny. Jest to jedyny sposób na zapewnienie stabilności oraz pełnej funkcjionalności implantu, porównywalnej z zębami własnymi.

Jak wykonywany jest zabieg?

Implantacja przebiega tak, że stomatolog wprowadza do żuchwy lub szczęki implant, który ma postać małej śrubki. Po wygojeniu implantu w ciągu kolejnych 6-30 tygodni na „śrubkę” montuje drugą część, tzw. filar. Filar ma kształt cylinderka, który wystaje z dziąsła. Na ten filr zamocowany zostaje nastepnie w prosty sposób sztuczny ząb ceramiczny. Wizualnie jest on nie do odróżnienia od żęba naturalnego, a przy zgryzie jest bardzo stabilny.Czy należy się obawiać bólu?

Zdecydowanie nie należy się obawiać bólu. Wprowadzenie implantu do kości szczęki nie jest czymś nadzwyczajnym dla wyszkolonego stomatologa. Zabieg ten wykonuje się w warunkach zazwyczaj istniejących w gabinecie stomatologicznym, w miejscowym znieczuleniu. Wprowadzenie jednego implantu trwa około dwudziestu minut.

Komu zalecamy implanty?

Implanty zalecamy wszystkim. Przy ich pomocy mozna rozwiązać uzupełnienie dużych i małych luk, jak również wypełnić skrócone luki zębowe. Implanty zalecamy również osobom bezzębnym. W każdym konkretnym przypadku decyduje stomatolog adekwatnie do ogólnego stanu pacjenta.

Jak długo implanty będą pełnić swoją funkcję?

Zgodnie ze wskazaniami Państwa stomatologa bezwzględnie konieczne jest przestrzeganie systematynej i dokładnej higieny jamy ustnej. Proces zapalny przyzebia może spowodować wypadnięcie implantu. Prawidłowa opieka nad implantami stwarza podstawy do ich trwałości czynnościowej do końca życia.